Loty komercyjne w przestrzeniach CTR – co nowego.

drony w mieście

Loty komercyjne w przestrzeniach CTR – co nowego.

Dzisiaj na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego pojawił się krótki, ale bardzo ciekawy komunikat. Dotyczy on przede wszystkim operatorów dronów, wykonujących loty komercyjne w przestrzeniach CTR dużych lotnisk komunikacyjnych.

Dotychczas wykonywanie lotów komercyjnych w przestrzeniach CTR było niemożliwe ze względu na postanowienia rozporządzenia wykonawczego Komisji UE nr 923/2012 z dnia 26 września 2012 r. (tzw. SERA). Stawiało ono wymogi bardzo trudne do spełnienia dla przeważającej większość operatorów dronów. Sposobem na obejście przepisów było wykonywanie lotów jedynie „rekreacyjnych” lub „pokazowych”, co zresztą zostało uwzględnione we wniosku o wydanie warunków lotu w CTR, przygotowanym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Było to oczywiście naginaniem prawa i stawiało w niekomfortowej sytuacji zarówno operatorów ukrywających prawdziwe intencje dotyczące lotu, jak i PAŻP, który „udawał”, że wszystko jest zgodne z przepisami.

Z dniem dzisiejszym problem został rozwiązany w sposób opisany w komunikacie ULC. Krótko mówiąc uznano, że rozporządzenie tzw. SERA nie dotyczy BSP o masie startowej poniżej 150 kg.

Pełny tekst komunikatu Urzędu Lotnictwa Cywilnego w tej sprawie znajduje się TUTAJ.

Odpowiednio zmodyfikowany wzór wniosku o wydanie warunków lotu pojawi się jutro na stronach PAŻP.

Aby w pełni poznać przepisy prawa lotniczego, dotyczące wykonywania lotów dronami w Polsce, warto ukończyć jeden z naszych kursów dla operatorów dronów. Zapraszamy po solidną dawkę niezbędnej wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *